İş Hayatı Stres Yönetimi

Çalışma Hayatında Stres Yönetimi için Öneriler

İş eşittir stres formülü modern çağın belki de en büyük problemlerinden biri olarak varlığını tüm canlılığıyla sürdürmeye devam ediyor. Kurumsal yaşamın kangreni olan stres, birçok yöneticinin odağında yer alıyor ve yöneticiler iş hayatında stres yönetimi eğitimi gibi çeşitli yöntemlerle çalışanların stres yönetimi ile tanışmasını sağlıyor. İş yaşamının yüksek temposu, krize açık anları ve oluşturduğu stres sağlıklı yaşamı olumsuz etkiliyor, iş verimliliğini düşürüyor. Verimliliğin düşmesi yeni bir strese dahi yol açabiliyor, sonsuz bir döngüye hapsolmaya zemin hazırlıyor. Peki, iş hayatında stres nasıl yönetilir? Rekabetin ve krizin eksik olmadığı iş yaşamında stres yönetimi nasıl yapılmalı? Uzmanlar bu konuda neler öneriyor? Hadi gelin, birlikte stres yönetimini öğrenelim.

Rahat çalışma ortamı

İş stresi nedenleri araştırıldığında çalışma ortamı ilk sıralarda yer alıyor. Rahat çalışma ortamı yalnızca göze değil ergonomiye de hitap etmek zorunda. Çalışan kişiler kendini fiziksel ve ruhsal anlamda iyi hissedeceği ortamda rutinini sürdürmelidir. Çalışma ortamınızı düzenleyerek stres kaynağını azaltabilirsiniz.

Kısa molalar ve yürüyüşler

Hareketsiz yaşamın negatif etkilerinin farkında olmak şart. Zira hareketsiz, gün ışığından mahrum kalan kişiler sadece ruhsal değil fiziksel anlamda da zarar görüyor. Bu yüzden iş stresi ile başa çıkma farkındalığı geliştiren herkesin gün içerisinde molalarda kısa yürüyüşler yapması ya da açık havaya çıkması öneriliyor. Stresin etkilerini hareket ederek azaltabilir, ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

İş ertelemeyi bırakmak

Ertelenen her iş zihinde stres yumağı oluşturur. İş hayatında stres yönetimi eğitimi kapsamında da ele alınan bu konu, ertelemenin getirdiği olumsuz duygunun fark edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bir işi ertelemek zihnin bir köşesinde sürekli o işe düşünmek, olası sonuçlarıyla ya da işi tamamlama süreciyle ilgili stres oluşturmak anlamına geliyor. Ertelemeyi bırakarak stres yönetimi konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Düzenli su tüketimi

Sıvı tüketimini asla küçümsemeyin. Vücudunuz susuz kaldığında strese daha açık halde olur. Su içmek sizi sakinleştirir, daha berrak zihinle düşünmenize yardımcı olur ve stresli anlarınızda size kontrol alanı yaratır. Gün içinde çalışırken masanızda mutlaka su bulundurun ve güne yayarak su içmeye özen gösterin.

Sağlıklı iletişim

Stres yönetimi, stresin nedenlerini araştırmak, bu yönde bilinçlendirmekle başlayabiliyor. Stres çoğu zaman iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Çalışan – yönetici iletişimi ya da çalışanların kendi aralarındaki iletişimi zayıf olduğunda işler karmaşık ve stresli hale gelebiliyor. Kişinin herkesle muhteşem bir iş ilişkisi ya da iletişimi olmak zorunda değil elbette ancak temel iletişim, sorunların çözümünü inşa edecek iş birliğine hazır iletişim mutlaka olmalıdır. Özellikle yönetici – çalışan ilişkilerinde olumlu dönüşler, yapıcı eleştiriler, güven bağı, saygı, fikirlere değer verilmesi çalışanların stresini önler ve verimliliğini artırır.

Hayır diyebilmek

Stres yönetimi bazen sadece hayır diyebilmekten geçiyor. Strese neden olan etkenlerden biri kişilerin istemediği şeyleri yapmak zorunda kalmasıdır. Bu zorunluluk çoğu zaman kişinin nezaket gereği hayır diyememesiyle ortaya çıkıyor. Uzmanlar hayır diyebilmenin stres azaltmada olumlu etkiler yarattığını belirtiyor. İş hayatında stres yönetimi yapabilmek için potansiyelinizi bilmeli, hırslarınızdan sıyrılmalı, rekabet dozunu aşmamalı ve en önemlisi hayır demeniz gereken anlarda hayır diyebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

İş yaşamında stres yönetimi içi daha onlarca farklı öneri ve yöntem bulunuyor. Hepsinin temelinde farkındalık yatıyor. Stresi fark etmek çözüm için adım atmayı kolaylaştıran en büyük etken. Farkındalık kazanmak iş stresinin özel yaşama sirayet etmesini önlüyor, sağlıklı iş – yaşam dengesinin kurulmasına katkıda bulunuyor. Uyku ve beslenme düzeninizi ayarlayın, olumsuz yerine olumlu duygulara odaklanın, problemin kendisine söylenmek yerine çözümü için neler yapabileceğinize bakın, hareket edin ve size stres yaratacak kişilerle aranıza mesafe koyun. Stresinizi yenmek için bir şeyler yapmaya başladığınızda bakış açınız zenginleşerek size stresle başa çıkma konusunda yeni beceriler kazandıracaktır.

Yorum Yapın

  • Puan: