Mutluluk

Günlük Mutluluk Teknikleri: Pratik Öneriler

Mutluluk basit ama yine de ulaşılması zor duygulardan biri sayılıyor. Kimisi için mutlu olmaya bir gülümseme yeterken kimisi içinse daha fazla şey gerekebiliyor. Mutluluk hormonlarının salgılanması sadece ruh halini değil beden sağlığını da olumlu etkiliyor. İşte bu yüzden her yeni güne her şeye rağmen mutlu olacak sebepler bularak başlamak ve devam etmek gerekiyor. Çünkü mutluluk bakış açısında, düşüncelerde ve eylemlerde saklı olabiliyor. İnsan psikolojik olarak negatif duygulara tutunmaya eğimli yapıya sahip olsa da bu alışagelmiş davranıştan kurtulmak ve önce pozitif bakabilmek ya da bir olayın iyi taraflarını görebilmek mümkün. Özellikle modern şehir yaşantısında günü mutlu geçirmek imkânsız değil. Peki, nasıl? İşte günlük mutluluk formüllerine dair ipuçları.

Keyifli şarkılar söyleyin

Dans etmek, şarkılar söylemek endorfin seviyesini artırıyor, mutluluğu olumlu etkiliyor. İster sesli ister içinizden sessizce olsun, şarkılar söyleyin ve hareketli müziğin, iç ferahlatan eğlenceli sözlerin keyfini çıkarın. Şarkı söylemek ruh halinizi neşelendirir ve modunuzu yükseltir.

Kendinizi sevin

Mutlu olmak için birilerinin sizi sevmesini ya da size iltifat etmesini beklemeyin. Ayna karşısında dahi kendinizle konuşabilir, o günkü yansımanıza iltifatlar edebilir, ruh halinizi neşelendirebilirsiniz.

Yardım yapın

Çevrenizdeki yaşlı insanlara, çocuklara, yardıma muhtaç kişilere el uzatabilirsiniz. Birilerine yardım etmek, kolektif yardım topluluklarına katılmak ya da sadece yaşlı biriyle sohbet edip gönlünü hoş etmek dahi mutlu etmeye yetebiliyor.

Pozitif olun

Bir olay ya da aksilik olduğunda önce durumun olumsuz yönünü görmeye meyilli olabilirsiniz. Genel eğilim bu yönde ancak uzmanlar bunun değiştirilmesi gerektiğini öneriyor. Önce işin olumlu yönünü görmeye çalışmak ve sonra çözüme odaklanmak her şeyi kolaylaştırmaya yardım ediyor. Aksiliklerde çözüme odaklanın ve yeni bakış açıları geliştirmeye çalışın.

Meditasyonun gücüne inanın

Meditasyon deyince aklınıza gelen klasik görüntüleri unutun. Meditasyon sadece sessizlikte, mumlar ve tütsüler eşliğinde yapılmaz. Zihnen ve bedenen rahatlamaya yardımcı olan meditasyon, ruh halinin iyileşmesini sağlar, mutlu hissettirir. Meditasyonu ofisinizdeyken dahi yapabilir, kendinizi her şeyden soyutlayıp stresten ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Kahkaha atmaktan çekinmeyin

Kahkaha atmanın mutlulukla doğrudan ilgisi var. Her fırsatta ağız dolusu kahkaha atın ve mutlu olun. Kahkaha atmak iyi hissettirir, ruhunuzu neşelendirir. Mutlu olmak için eğlenceli videolar izleyebilir, çocukların neşeli dünyasına misafir olabilir, sizi neşelendireceğini bildiğiniz aktiviteler yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

  • Puan: