Zaman Yönetimi

Gününüzü Daha Etkili Kullanmak için Zaman Yönetimi Yolları

Bir gün 24 saatten oluşuyor ama bu saatler herkes için aynı geçmiyor. Çevrenizdeki kişilerle görüştüğünüzde zamanın herkes için farklı aktığını anlayabilirsiniz. Sizin için çok hızlı geçen zaman başkası için yavaş ve sıkıcı geçebiliyor. Zaman göreceli bir kavram olduğundan yoğun tempoda yaşayanlar zamanın yetmemesinden ve yeterince verimli hareket edememekten şikâyet ediyor. Zamanı tutmak ya da durdurmak mümkün değilse nasıl daha etkili kullanabiliriz? Uzmanlar, yöneticiler, liderler ve zamanı yönetebilenler günü daha etkili kullanmak için birtakım önerilerde bulunuyor. İşte o öneriler;

Yeterli süre uyuyun

Zamanı etkili kullanmak için öneriler listelerinde uyku kalitesi her zaman yer alır. Yetersiz uykuyla güne başlamak zihin bulanıklığına ve yorgunluğa sebep olur. Mümkün mertebe ortalama 8 saat uyuyun ve güne sağlıklı, hafif kahvaltıyla başlayın.

Erken kalkan yol alır

Günü kaçırdım hissinin temel sebeplerinden biri güne geç başlamak. Güne ne kadar erken başlarsanız o kadar verimli olursunuz. Erken kalkanlar sadece öğle molasına kadar dahi onlarca iş bitirerek günün ikinci bölümüne hazırlanıyor. Erken kalkıp çok iş halletmek sadece zamanı iyi kullanmayı sağlamıyor diğer yandan motivasyonu yükseltiyor.

Ajanda kullanın, not alın

Söz uçar yazı kalır diye boşa dememişler. Günü planlamayı zihninizde değil yazıya dökerek yapın. İster kâğıt kalem alıp ajanda tutun ister telefon ya da akıllı cihazınızdan notlar alarak günü planlayabilirsiniz. Her maddeyi yaptıkça işaretlemek size motivasyon verebilir, daha enerjik hissetmenizi sağlayabilir.

Öncelik sıralaması yapın

Yapılacaklar listesi her zaman insanı organize eder, nereden başlayacağını gösterir. Güne hatta haftaya başlarken yapmanız gereken işleri sıralayın ancak bu sıralamayı önemli ve acil işlerden başlayarak sıralayın. Öncelik sıralamanız olursa daha verimli hareket edebilirsiniz. Öte yandan zihninizde “şu işi yapmam lazım” stresi oluşmaz, her işinize yüksek özgüvenle yetişebilirsiniz.

Kısa molalar verin

En yoğun iş ve yaşam temposunda dahi minik molalar vermeye hakkınız var. Molalar zihninizi sakinleştirir, karmaşayı toparlamanızı sağlar. Kahve molası, temiz hava alma molası, zihni kontrol etme molası gibi çeşitli molalar kullanın ve kendinize birkaç dakika dahi olsa izin verin. Zamanı etkili kullanma yöntemleri koştura koştura bir şeyler yapmanızı öğütlemez size, kontrollü ve verimli yaşamayı öğrenmeyi öğütler.

İş sürelerini ayarlayın

Yapılacak işler listesi günü verimli geçirmek, zamanı etkili kullanmak için elbette faydalı ancak her iş için süre sınırlandırması yapmak gerekir. Listedeki her işe o işi tamamlamaya yetecek süre atarsanız zamanı tam anlamıyla kontrol edebilir, diğer işlere yetişme imkanı bulabilirsiniz.

Teknolojik uyaranları sınırlandırın

Cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihazlar yaşamı kolaylaştıran önemli ama aynı zamanda çok vakit alan destekleyicilerdir. Zamanı etkili kullanmak için sosyal medya, sohbet programları gibi en çok meşgul eden uyaranlardan yani cihazlardan uzak kalmak gerekebilir. Cep telefonlarını sadece iş ve temel iletişim gibi sebeplerle kullanmaya başlarsanız iş – okul ya da o gün yapmanız gereken rutin süresince gereksiz zaman harcamamış olursunuz.

Yorum Yapın

  • Puan: