Motivasyon

Meditasyon ve Mutluluk Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Meditasyonun mutluluk ile doğrudan ilgisi var. Mutlu olmak için meditasyon yapmayı önerenler haklı. Üstelik bunu sadece yogi’ler değil bilim de söylüyor. Yapılan araştırmalar meditasyonun anksiyete ve depresyonu azalttığını, beynin endişe ve korku üreten bölgesini küçülttüğünü, beyinde antidepresan gibi etki gösterdiğini, stresi azalttığını ve anda kalıp mutlu olmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Mutluluk meditasyonu, olumlama meditasyonu ya da zihni dinlendiren meditasyon programları sadece günlük 10 – 15 dakikalık seanslarla bile müthiş bir değişime sebep oluyor, daha iyi hissettiriyor.

Meditasyon ile anın farkına varın

Meditasyon ile anın farkına varın
İç Budist Tapınağı 

 

Tüm dünyada çok yaygın olan “mindfulness” Türkçe haliyle “farkındalık” her şeyi bir kenara atıp nefes alınan ana odaklanmayı, o anı deneyimlemeyi öğretiyor. Meditasyon bu farkındalığı en güzel biçimde deneyimlemeye yardımcı olan etkili bir yöntem. Tüm yoğunluğa rağmen gün içerisinde bedeninizi ve zihninizi dinlemek için 10 dakika yaratarak mutluluğu yakalayabilirsiniz. Stres, öfke, baskı, yorgunluk ve kararsızlık günlük yapılacak 10 ila 15 dakikalık meditasyonlarla geride bırakılabiliyor. Meditasyonun mutluluk etkisi işte bu kısa seanslarla ortaya çıkıyor. Zihniniz sakinleştikçe bedeniniz gevşedikçe daha mutlu ve iyi hissetmeye başlar, iyi kararlar alabilir ya da iyi fikirler bulabilirsiniz.

Zihinsel ve bedensel arınmanın mutluluğa etkisi büyük

Bilimsel araştırmalar zihinsel aktivitelerin bedensel sağlık üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Aynı araştırmalar beynin duygusal bölümünün hormonları, bağışıklık sistemini dolayısıyla fizyolojik sağlığı etkilediğini ortaya koyuyor. Meditasyon bu ilişkinin ortasında yer alıyor, zihnen ve bedenen arınma sağlayarak mutluluğa zemin hazırlıyor. Sadece farkındalık ve bakış açısı kazandırması açısından bile olumlu etkiler yaratıyor.

Düzenli meditasyon ile mutlu hissedin

Yoga, meditasyon ve hatta pilates gibi bedensel aktiviteler serotonin seviyesini arttırdığı için daha hafif hissetmek mümkün hale geliyor. Yoga ve meditasyon stresten uzaklaştırıyor, mutluluk hormonlarını artırıyor. Zihninizdeki karmaşık yapıyı sakinleştirmek, bedeninizdeki stres yükünü hafifletmek ve bakış açısı kazanarak iyi hissetmek için meditasyon yapmayı deneyin, mutluluğu bizzat yakalayın. Meditasyon mutluluk yolunu inşa etmenizi sağlayarak yepyeni bir hayat kurmanıza katkıda bulunur. Meditasyonu küçümsemeyin, her gün 15 dakika deneyin ve sonuçlarını görün.

“Meditasyon ruhun perspektif camıdır.” Owen Feltham

Yorum Yapın

  • Puan: