Sinir Kontrolü

Öfke Kontrolünün Avantajları: Kaliteli Yaşam Döngüsü

Bir olaya, kişiye ya da duruma gösterilen şiddetli tepkiler olan öfke, kontrol edilemediği için yaşam kalitesini düşürüyor. Öfkeli kişiler hem ikili ilişkilerde hem toplum içinde kötü anlar yaşıyor, öfkesini başkalarına yansıttığı için öfke zinciri oluşmasına sebep oluyor. Öfke kontrolü nasıl yapılır her insanın öğrenmesi, bireysel bir farkındalık yaşaması gerekiyor. Spor yapmak, yürüyüş yapmak, kısa molalar vermek, nefes egzersizleri gerçekleştirmek, öfkenin geçmesini beklemek gibi birçok yöntem öfke kontrolü yapmayı öğretiyor. Öfke kontrolü yapmak birçok avantajı beraberinde getiriyor. Kişinin negatif ve pozitif tüm duyguları yönetebilmesi yaşama olumlu yansıyor. İşte öfke kontörlü yapmayı öğrenmenin avantajları.

Stressiz yaşam

Stressiz yaşam mutlu ve enerjik hissettiriyor, her şeyin kontrol edilmesine yardım ediyor. Kişiler öfkelerini doğru yere yönlendirdiğinde, sinirlerine hâkim olduğunda stresten de uzaklaşabiliyor. Stres ve öfke biraz iç içe geçen duygular olduğu için birbirini etkiliyor. Dolayısıyla öfkenin kontrolünü sağlamak doğrudan stres seviyesini azaltıyor.

Kaliteli uyku

Stresin, öfkenin ve bilumum negatif duygunun olmadığı bir uyku bebekler gibi uyumaya zemin hazırlar. Öfkeden sıyrılan bedenin sinirleri yatıştığı için daha keyifli uykuya hazırlık yapabiliyor. Öfkenizden uzaklaştığınızda bedeniniz gevşer, zihniniz dinlenir ve uyku kaliteniz artar. Ayrıca yaşamınızdaki uyku değişimini bariz şekilde hissetmeye başlar, iyi uyuduğunuz için güne enerjik uyanırsınız.

Etkili iletişim

Öfkeli bir iletişim sonuç vermez, vermediği gibi iletişimi zayıflayarak sorunun büyümesine sebep olur. Uzmanlar etkili iletişimin öfkeli, sinirli, stresli anlarda yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Öfkesini kontrol edebilenler daha sağlıklı ve güçlü iletişim kurabiliyor, öfkesi tazeyken dahi sakin ve çözümcü adımlar atabiliyor.

Sağlıklı yaşam

Stres, öfke, sinir, zihin yorgunluğu yaşamı aşağı çeken, fizyolojik ve psikolojik anlamda insanı yoran duygulardır. Uzmanlar farkındalık gelişiminin önemine bu yüzden değiniyor, kişilerin sağlıklı yaşam için stres ve öfke gibi negatif duygularının farkına varıp kontrolünü öğrenmesi gerektiğini belirtiyor. Öfkeyi geride bıraktığınızda sizi sağlıklı ve daha hafif bir yaşam bekliyor olacak.

Öfke anında kontrol edilebilecek bir duygu değil ancak zamana yayarak ve farkındalık geliştirerek çabalamak bir süre sonra rutine dönüşüyor. Kişi bu kontrolü kendi başına gerçekleştiremiyorsa bir uzman desteği alarak daha hızlı sonuçlar alabilir.

Yorum Yapın

  • Puan: